Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/module.nextgen_gallery_display.php on line 142

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

Veľký piatok – Chrám Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach

Veľký piatok je dňom ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V ten deň jeho telo bolo sňaté z kríža a uložené do hrobu.

Veriaci účastní na Veľkej večierni s uložením plaščenice do hrobu opäť počuli Božie slovo, ktoré najprv v osobe Mojžiša pripomenulo, že tak ako sa on modlil pred Bohom za ľud, tak sa aj za nás prihovára Ježiš Kristus. Ďalšie čítanie dalo za príklad starozákonného Jóba, ktorý zostal  trpezlivý a verný  Bohu aj v ťažkostiach, Boh na neho pamätal a požehnal ho. V čítaní z proroka Izaiáša  sme počuli o ponížení Pánovho služobníka, teda Mesiáša. List Hebrejom zdôraznil, že Božia múdrosť sa zjavila na kríži. Napokon v evanjeliu sme počuli o utrpení a smrti Ježiša Krista.

Obchod s plaščenicou (plátno s podobizňou Ježiša ležiaceho v hrobe) okolo chrámu symbolizuje ako Jozef s Nikodémom sňali Ježišovo telo z kríža a preniesli ho do hrobu.

V príhovore o. igumen Jozef prítomných pozval k zamysleniu, kvôli čomu sa stalo to, čo si dnes pripomíname a nanovo prežívame. Boh to urobil z lásky ku každému z nás, aby každý z nás mal možnosť večného života. Pozval všetkých ku modlitbe, aby tento čas bol príležitosťou na stíšenie sa pred Bohom a uvažovanie o vlastnom živote.

no images were found

(fotografie: Galéria-Kláštor Michalovce-Veľký piatok Michalovce – 39 fotografií)

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Myšlienky sv. Alfonza