Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/Display/DisplayManager.php on line 79

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

V nedeľu 26. júna 2011 sa v prostredí pieninskej prírody na Červenom Kláštore uskutočnil Breakfestival, ktorého organizátormi boli gréckokatolícki redemptoristi a gréckokatolícka farnosť Matky ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni.

Hlavným celebrantom liturgie o 10.30 hod., ktorou sa začal bohatý program Breakfestivalu, bol protoigumen gréckokatolíckych redemptoristov Jaroslav Štelbaský z Michaloviec. Prítomným sa počas liturgie prihovoril známy ľudový misionár redemptorista P. Michal Zamkovský, ktorý pôsobí v kláštore v Podolínci. Spolu s ním prišlo aj laické spoločenstvo Rieka života, ktorého členovia hudobne obohatili sv. liturgiu.

Po sv. liturgii, mimo oficiálny program, uskutočnila sa prezentácia knihy Moniky Tančákovej a Štefana Kosturku pod názvom „Birmovné meno, na každé písmeno“.

Breakfestival pokračoval blokom prednášok. Redemptorista Metod Lukačik sa spolu s mladými zamýšľal nad časom stráveným hľadaním Boha, pán Peter Maretta sa delil s manželmi na tému čas strávený s rodinou a nakoniec misionár Michal Zamkovský hovoril o čase strávenom s Bohom. Veľmi úspešné a obohacujúce boli aj workshopy, tvorivé dielne a zvlášť program Richarda Čanakyho a Márie Podhradskej pre najmenších.

Fotografie z programu pre deti

neboli nájdené žiadne obrázky

(fotografie: Galéria-Kláštor Stará Ľubovňa-Breakfestival 2011 program pre deti – 19 fotografií)

Druhý blok Breakfestivalu pokračoval vystúpením hudobných skupín: Peter Milenky band, Richard Čanaky + FBI, Marián Čekovský band, REGIMENT a Projektu GODZONE in the streets. Prítomných zaujalo aj duchovné slovo Jána Buca.

Cieľom hlavného organizátora podujatia redemptoristu Vladimíra Kišáka, a jeho spolupracovníkov, bolo ponúknuť prítomným „Čas na zmenu“, čo bolo zároveň aj mottom 2. ročníka Breakfestivalu. Na akcii sa zúčastnilo okolo 3 tisíc ľudí, väčšinou mladých, čo je úctyhodné číslo.

Fotografie z popoludňajšieho programu

neboli nájdené žiadne obrázky

(fotografie: Galéria-Kláštor Stará Ľubovňa-Breakfestival 26062011 – 126 fotografií)

Na anketovú otázku: „Čo vás na Breakfestivale na Červenom Kláštore najviac oslovilo a čím by ste túto akciu obohatili, keby ste boli v úlohe organizátora?“ odpovedal 52 ročný Ján z Popradu takto:

„Prišli sme tu celá rodina, aj s mamou, ktorá nás presvedčila, aby sme sa zúčastnili. Nie sme kresťansky príliš praktizujúca rodina a takýchto akcií sa nezúčastňujeme. Ako pokrstených rímskokatolíkov nás veľmi oslovila gréckokatolícka liturgia. Možno dvadsať rokov sme sa toľko neprežehnali dokopy, ale neľutujeme, že sme boli. Fakt to bolo perfektné. Kúpili sme si štyri knižky, aj pre známych, a určite si niečo prečítame. Vyzerá, že to bude zaujímavé. Páčil sa nám spev pri liturgii a tiež prednáška pátra Zamkovského. Klobúk dole pred organizátormi. Nič tomu nechýbalo. V reštaurácii sme obedovali a dobre navarili. Neviem, čo by sa dalo vylepšiť, deti naokolo vyzerali šťastne, s tými pomaľovanými tvárami. Keď sa na budúci rok o tejto akcii dozvieme, tak prídeme zas. Ešte by som dodal, že na nás dobre zapôsobili kňazi. Žiadne povýšenecké tváre, ako sme to poznali v detstve.“

10 ročná Monika zo Starej Ľubovne odpovedala takto:

„Mne sa na Červenom Kláštore najviac páčili spievajúci anjelikovia, keď sa s nami bavili, so všetkými deťmi, a potom trampolína, nafukovacia šmýkalka, a ešte keď mi na vlasy namaľovali striebornú hviezdičku. Potom sa mi páčilo kreslenie na tričká, kartóny, aj kúzelník bol dobrý, a ja som uhádla, pod ktorým vajíčkom je kačička, keď to tak po stole prekladal. Ešte balóny a smajlíci. Keď som išla domov, mala som namaľovanú tvár ako lienka, ale doma som sa musela umyť. Na budúci rok by som tu chcela mať všetkých spolužiakov a kamarátky, celú rodinu, a pozvem aj krstných rodičov z Poľska.“

Ostáva mi popriať organizátorom, aby sa im aj na budúci rok podarilo získať potrebné financie a zorganizovať 3. ročník Breakfestivalu. Som presvedčený, že mnohí už teraz očakávajú, čo prinesie ďalší ročník.

daatma

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email