Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Historický moment: Redemptoristický gréckokatolícky kardinál Mykola Byčok prináša do Vatikánu hlas Ukrajiny

Konzistórium, ktoré sa konalo 7. decembra 2024 v Bazilike svätého Petra, bolo hlbokým momentom v živote Katolíckej cirkvi. Táto posvätná udalosť, ktorej predsedal pápež František, povýšila 21 nových kardinálov do kolégia kardinálov, čím sa jeho členská základňa rozšírila na 253. Medzi novými členmi vynikli dvaja: Jeho Eminencia Angelo Acerbi, 99-ročný taliansky biskup, sa stal najstarším kardinálom, zatiaľ čo Jeho Eminencia Mykola Bychok, 44-ročný gréckokatolícky ukrajinský biskup a člen rádu redemptoristov, sa stal najmladším.

Pre globálnu rodinu redemptoristov bolo konzistórium obzvlášť významné. Kardinál Bychok, spolubrat redemptoristickej kongregácie, zasvätil svoj život službe veriacim v Oceánii ako biskup eparchie svätých Petra a Pavla v Melbourne. V rozhovore pre Scala News kardinál Bychok opísal svoje povýšenie ako „hlbokú zodpovednosť“ v týchto náročných časoch pre Ukrajinu.

Hovoril pre Scala News počas svojej návštevy Generálnej kúrie Kongregácie v Ríme 9. decembra 2024.

Hlas Ukrajiny v Cirkvi:

Kardinál Bychok sa zamýšľal nad svojím vymenovaním: „S vedomím ťažkých časov, ktorými môj ukrajinský ľud prechádza kvôli vojne, budem naďalej informovať katolícky svet o tom, čo sa deje v našej krajine a neustále pamätať na Ukrajinu.“

Pápežove dôsledné výzvy na ukončenie utrpenia Ukrajiny hlboko rezonujú s mladým kardinálom. Zdôraznil úlohu Cirkvi ako sprostredkovateľa spravodlivého mieru, a to nielen na Ukrajine, ale aj v iných regiónoch sužovaných konfliktmi, ako je napríklad Blízky východ. „Pokoj vo svete príde len vtedy, keď ľudia budú mať pokoj vo svojich srdciach, skutočný pokoj, ktorý pochádza z Kristovej lásky,“ potvrdil.

Oddanosť kardinála Byčoka vlasti je inšpirovaná príkladom veľkých ukrajinských cirkevných predstaviteľov, najmä kardinála Ľubomiera Husára. Pripomínajúc pokoru a múdrosť kardinála Husara citoval: „Mojím životným snom je byť ľudskou bytosťou… Modlím sa, aby ste boli dobrou a normálnou ľudskou bytosťou.“

Nižšie nájdete rozhovor s Jeho Eminenciou kardinálom Mykolom Bychokom, CSsR

Služba v Oceánii: Misionár za mier

Ako redemptoristický biskup slúžiaci v Austrálii, na Novom Zélande a v Oceánii čelil kardinál Bychok výzvam služby v hlboko sekulárnych spoločnostiach. Svoje poslanie opísal ako pomoc ľuďom znovu objaviť Božiu lásku prostredníctvom sviatostí a spoločenstva viery.

„Sme povolaní byť misionármi, aby sme pomohli ľuďom vidieť, že Cirkev je miestom, kde sa môžu stretnúť so živým Bohom tým najkrajším spôsobom, prostredníctvom svätých sviatostí, spovede a svätého prijímania.“

Služba kardinála Bychoka odráža redemptoristickú charizmu oslovovania tých, ktorí sú na okraji. Jedným z jeho najväčších pastoračných záujmov je sekularizácia, ktorú považuje za rastúcu výzvu pre Cirkev na celom svete. Napriek tomu zostáva plný nádeje a zdôrazňuje, že autentický kresťanský život môže inšpirovať druhých k stretnutiu s Kristom: „V prvom rade by sme mali svojím životom ukázať, že žijeme Krista, pretože keď sa iní pozrú na náš život, uvidia cez nás.“

Kardinál s redemptoristickým srdcom:

Kardinál Bychok sa zamýšľal nad svojou redemptoristickou formáciou a ocenil spoločenstvo za formovanie jeho spirituality a povolania. Svoje povolanie objavil v 15 rokoch vďaka vedeniu redemptoristických misionárov a duchovných mentorov.

„Horlivosť redemptoristov v kázaní Božieho slova a ich oddanosť službe Bohu ma inšpirovali a zapálili horiacu túžbu byť jedným z nich.“ Dokonca aj teraz, ako kardinál, zostáva charizma redemptoristov ústredným bodom jeho služby. Jeho pokora a oddanosť službe sú v súlade s víziou pápeža Františka o kardináloch ako o „služobníkoch, a nie eminenciách“.

Globálna a inkluzívna cirkev:

Toto konzistórium zdôraznilo poslanie pápeža Františka urobiť kolégium kardinálov viac reprezentatívnym pre univerzálnu Cirkev. S novými členmi pochádzajúcimi z Afriky, Ázie a Oceánie teraz kolégium zahŕňa zástupcov z 90 krajín. Ako jeden zo 140 kardinálov mladších ako 80 rokov s hlasovacím právom na pápežskom konkláve prináša kardinál Bychok jedinečnú perspektívu ako mladý vodca a predstaviteľ redemptoristickej kongregácie.

Nádej do budúcnosti:

Ako najmladší kardinál nesie kardinál Bychok nádej na novú generáciu v Cirkvi. Vyzval mladých ľudí, aby nasledovali Krista tým, že budú žiť autenticky a zostať nablízku tým, ktorí sú opustení a marginalizovaní:

„Najlepší spôsob, ako ukázať Krista mladým ľuďom, je nasledovať Jeho príklad – byť blízko ľuďom a žiť život služby.“

Povýšenie kardinála Bychoka do kolégia kardinálov je zdrojom hrdosti pre globálnu rodinu redemptoristov a majákom nádeje pre svet túžiaci po mieri, spravodlivosti a autentickom svedectve. Jeho hlas, zakorenený vo viere a formovaný službou, bude nepochybne rezonovať v sálach Vatikánu aj mimo neho.

Kardinál Bychok s komunitou sv. Alfonza, Rím

Kardinál Mykola Byčok, ktorý bol 9. decembra ocenený komunitou sv. Alfonza v Ríme, hovorí vysoko o úcte a láske, ktorú k nemu komunita prechováva. Usporiadanie špeciálnej večere ako vyjadrenie vďaky je skvelý spôsob, ako osláviť jeho prínos a vedenie. Je tiež veľmi dojímavé vidieť, ako sa ukrajinskí redemptoristi stretávajú pri tejto príležitosti a zdôrazňujú jednotu a podporu v Cirkvi, najmä v náročných časoch pre Ukrajinu.

Autor: Fr. Prince Thekkepuram, CSsR.

Jeho Eminencia kardinál Mykola Bychok CSsR

Obrázok 2 z 6

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email