REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

IX. ročník pešej púte k relikviám bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR

V sobotu 28. augusta 2021 sa konal IX. ročník pešej púte k relikviám bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR.

Púť sa začala svätou liturgiou v gréckokatolíckom chráme v Nižnom Hrabovci, rodisku Božieho služobníka Jána Ivana Mastiliaka CSsR, kde sa zhromaždilo približne 60 pútnikov. Prišli zo širokého okolia, od Humenného po Sečovce, od Stropkova po Brezinu, ba aj zo vzdialenej Starej Ľubovne. Postupne sa cestou pridávali aj ďalší pútnici.

Po skončení svätej liturgie sa pútnici vydali v procesii na cestu. Postupne sa zastavili v gréckokatolíckych chrámoch v Poši, Nižnom Hrušove, Vybuchanci, Lesnom, Suchom a Topoľanoch. Po privítaní miestnym kňazom bol priestor na krátku katechézu. Tento rok boli katechézy venované 100. výročiu príchodu a pôsobenia redemptoristov na Slovensku. Venovali sa nielen samotnému usadeniu sa redemptoristov v Stropkove, ale aj ich apoštolátu a charizme. Veľká vďaka patrí veriacim v jednotlivých obciach, že aj tento rok zabezpečili malé občerstvenie pre pútnikov.

Napriek málo pozitívnym predpovediam počasia nakoniec nepršalo, takže okrem duchovných milostí a darov, ktoré pútnici získali, aj toto bol pekný darček, ktorý prišiel veľmi vhod. Pútnici trikrát obišli Baziliku minor pri Kláštore redemptoristov v Michalovciach. Následne ich pred vchodom do baziliky privítal člen miestnej komunity redemptoristov.

Za spevu piesne k bl. mučeníkovi vstúpili do baziliky, aby sa pomodlili pri relikviách bl. mučeníka a následne sa aj zúčastnili na programe odpustovej slávnosti. Po molebene k bl. Dominikovi Metodovi nasledovala archijerejská sv. liturgia slávená emeritným biskupom Milanom Chauturom CSsR a po nej modlitby za uzdravenie s pomazaním olejom.

„Niektorí pútnici sa zúčastnili aj na nedeľnom programe odpustovej slávnosti, ktorá vyvrcholila archijerejskou sv. liturgiou slávenou košickým arcibiskupom Cyrilom Vasiľom SJ. Posledný augustový víkend roku 2022 je ešte veľmi vzdialený, ale už teraz vás pozývame na X. ročník pešej púte a na odpustovú slávnosť bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR,“ uviedli organizátori.

Zdroj: TK KBS

Viac informácií a fotografie: Facebook / www.bazilikaredemptoristi.sk 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Myšlienky sv. Alfonza