Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/module.nextgen_gallery_display.php on line 142

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

Ľudové misie v Beloveži

Vo farnosti Beloveža, po pravej strane od vchodu do chrámu, nachádza sa starý drevený misijný kríž, na ktorom je dátum 3. 5. 1938. Tento kríž je svedectvom, že v tejto farnosti, podľa dátumu už veľmi dávno, konali sa ľudové misie. Tie vykonali misionári redemptoristi z Michaloviec v dňoch 25. apríl až 3. máj 1938. Otcovia Augustín Kliment a Ján Cyril Zakopal povedali 28 kázní, vyspovedali 638 veriacich a rozdali 2030 svätých prijímaní. Na to, že v obci žilo okolo 710 ľudí to boli pekné štatistiky. O priebehu svätých misií sa zachovalo toto svedectvo:

„Krásně čekali na farním dvoře i hasiči. Ihňed se šlo do cerkve i bylo kázání vstupné. V čase sv. misie nebylo slyšet žádného spěvu večerami i odpoledne, jak to bývá zvykem, ačkoliv bylo pondělí velikonoční (oblívačky) 2 muži chtěli v neděli svadbu i muziku, ale i toho nebylo. Ti dva nešli na sv. zpověď. Všeho asi 10 mužů se nespovídalo. Muži i mládenci živí se prodejem košíků v Čechách i na Moravě. Jen na Velkonoce přijedou i hned ve středu po Velkonocích rozcházejí se za chlebem. Tentokráte zůstali doma i velmi pěkně chodili na sv. misii. Deštivé počasí přálo sv. misii. Děti chodili pěkně do sv. přijímání, ale jsou rozpustěné dost – není tam učitele. Okolí pro deště chodilo málo. Miskni (misijních knižiek) ca 40; kázání o Církvi nebylo – Členů sv. růžence 30.“

Obnova sv. misií o rok sa žiaľ už neuskutočnila, asi kvôli pohnutým udalostiam v Európe, ale neskôr v roku 1948, od 26. do 28. septembra, konal vo farnosti tríduum o. Ján Cyril Zakopal.

Po niekoľkých desaťročiach sa vo farnosti Beloveža opäť uskutočnili sv. misie. Viedli ich redemptoristi o. Milan zo Starej Ľubovne a o. Atanáz z Michaloviec. Od 28. februára do 8. marca 2009 pozývali veriacich na dopoludňajšie a popoludňajšie misijné stretnutia. Sv. misie sa konali v čase Veľkého pôstu, ktorý je tiež časom zamyslenia sa nad spôsobom života aký vedieme, k čomu smerujeme, aké sú túžby nášho srdca. Počasie sa počas týždňa niekoľkokrát zmenilo, ale veriacich to neodradilo. Prichádzali aj tí v strednom veku, azda z práce priamo do chrámu. Účastníci sv. misií sa mohli povzbudiť Božím slovom, prijať sviatosti, obnoviť si krstné a manželské sľuby, spolu sa modliť. Matke ustavičnej pomoci potom v sobotu večer mohli ďakovať za jej príhovor u Nebeského otca, za prežitý čas sv. misií.

no images were found

Miestny dušpastier o. Vasiľ v nedeľu na zakončenie misií vyslovil myšlienku, že sme spoločne mali možnosť vyjsť na niekoľko dní na púšť, podobne ako Kristus, aby sme mohli rozjímať, viac sa zjednotiť s Bohom a tým zvíťaziť nad pokušením Zlého. Veríme, že sa nám to skutočne podarilo, a že ovocie toho stretnutia s Bohom budeme prežívať aj po sv. misiách.

daatma

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Myšlienky sv. Alfonza