Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/module.nextgen_gallery_display.php on line 142

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

Ľudové misie v Kazimíri

Gréckokatolícke spoločenstvo v Kazimíri je filiálkou farnosti Brezina. V minulosti gréckokatolíci nemali vlastný chrám a gréckokatolícky kňaz z Lastoviec slúžil bohoslužby iba nepravidelne, v starom rímskokatolíckom kostole. Veriaci preto na bohoslužby chodili pešo do chrámu do Lastoviec, ktorý je po poľnej ceste vzdialený asi pol druhého kilometra. Keď v roku 1950 bola Gréckokatolícka cirkev násilne zlikvidovaná komunistami, hŕstka veriacich sa stretávala na modlitbách na cintoríne pri kríži alebo v súkromnom dome. Približne dva roky chodil tajne v nedeľu po prvom piatku do obce aj gréckokatolícky kňaz, ktorý spovedal a slúžil sv. liturgiu. Aj keď sa po roku 1968 situácia zlepšila, až vybudovaním vlastného chrámu toto spoločenstvo získalo vlastné priestory. Veriaci nestavali novú cerkev, ale v rokoch 1990 – 1992 prestavali evanjelický chrám. Posviacka sa uskutočnila 13. septembra 1992.

Veriaci tejto obce teda vo vlastnom chráme nemali možnosť prežiť sväté misie. Niektorí však misie poznali, pretože na ne prichádzali do farského chrámu v Brezine, alebo do susednej farnosti Lastovce či jeho filiálky Michaľany. Božie Slovo v Kazmíri hlásali v dňoch 13. – 21. december 2008 misionári redemptoristi, o. Milan zo Starej Ľubovne a o. Atanáz z Michaloviec. Program bol klasický, deväť dní, z ktorých každý mal svoju tému a jasný program, stavovské stretnutia, vysluhovanie sviatostí, obnova krstných a manželských sľubov, poďakovania a prosby k Matke ustavičnej pomoci. Misionári navštívili chorých a v nedeľu sa zúčastnili na sympatickom hodinovom vianočnom pásme miestnych detí. Nechýbala ani krížová cesta s misijným krížom po obci. Sv. misií sa zúčastnili predovšetkým domáci kazimírčania oboch obradov, ale prichádzali, zvlášť na sviatosť zmierenia, aj veriaci z iných spoločenstiev zo susedných farností.

no images were found

Aj keď sv. misie boli vo veľmi dobrom čase, veď sa uskutočnili tesne pred sviatkom Narodenia sa podľa tela nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista, nie všetci to využili ako možnosť duchovnej prípravy a hlbšieho pohľadu na svoj život. Modlíme sa a veríme, že ohlasované Božie Slovo padlo na úrodnú pôdu, aby aj z tohto spoločenstva Boh naďalej pozýval veriacich ku kňazskému a rehoľnému povolaniu, a aby sa aj toto spoločenstvo veriacich stalo ešte horlivejším pre Božie veci.

daatma

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Myšlienky sv. Alfonza