Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/module.nextgen_gallery_display.php on line 142

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

Ľudové misie v Lesnom

Obec Lesné sa nachádza v michalovskom okrese. Gréckokatolíci z tejto obce patrili do farnosti Pusté Čemerné. V období, keď komunistický režim nedovolil existenciu Gréckokatolíckej cirkvi, chrám bol zatvorený a veriaci sa iba s kantorom bez kňaza modlili „obednicu“ alebo iné spoločné modlitby. Na bohoslužby chodili cez les do rímskokatolíckeho chrámu v Hrušove. Táto situácia trvala až do obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 a návratu kňazov. V súčasnosti obec patrí pod farnosť Nacina Ves.

Posledné misie v obci sa uskutočnili v novembri 1949. Na starom misijnom kríži sa zachoval dátum 13. november 1949. Misie konali redemptoristi z Michaloviec, ale už ani najstarší obyvatelia obce si nepamätajú, ktorí to boli misionári.

Na misiách, ktoré viedli redemptoristi o. Milan a o. Atanáz od 23. – 31. januára 2010, sa zúčastnili nielen veriaci z obce, ale aj zo susedných dedín, teda Vybuchanca, Nacinej Vsi, ale aj Suchého či Pustého Čemerného. Program misií bol klasický: stretnutia pre jednotlivé stavy, vysluhovanie sviatostí, obnova krstných a manželských sľubov, spoločné bohoslužby. Za zmienku určite stojí účasť jedného mládenca z Nacinej Vsi, ktorý denne prichádzal na bohoslužby. Prišiel aj v posledný deň – v nedeľu, hoci za krátky čas napadlo pomerne veľa snehu. Keďže cesta nebola prejazdná, na sv. liturgiu došiel pešo.  Podľa niekoho možno zbytočná námaha! Mohol by však byť vzorom v horlivosti pre Božie veci a dúfame, že táto horlivosť mu vydrží čo nadlhšie.

no images were found

Správca farnosti o. Stanislav na konci misií povedal, že sa modlí, aby Boh vylial svojho Svätého Ducha na spoločenstvo veriacich v Lesnom a aby sa skutočne obnovilo v horlivosti pre Božie veci. Vyslovil nádej, že ľudové misie nebudú vyvrcholením snahy o zmenu spôsobu života, ale budú impulzom k ďalším zmenám.

daatma

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Myšlienky sv. Alfonza