Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/module.nextgen_gallery_display.php on line 142

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

Ľudové misie v Suchej Doline

Obec Suchá Dolina s asi 200 obyvateľmi je filiálkou gréckokatolíckej farnosti v Miklušovciach i rímskokatolíckej farnosti v Sedliciach. Pôvodný drevený chrám už neexistuje, ale na jeho mieste stojí drevený gréckokatolícky kríž. Nový chrám, rímskokatolícky, zasvätený sv. Mikulášovi, bol postavený v rokoch 1925 – 1926. Do hlavného oltára, ktorý sa zachoval zo starého chrámu, bol v čase výstavby nového kostola vložený aj obraz sv. Cyrila a Metoda. V súčasnosti chrám využívajú katolíci obidvoch obradov, teda rímskokatolíci aj gréckokatolíci. Z toho dôvodu, po dohode s duchovnými otcami z Miklušoviec a zo Sedlíc, ľudové misie boli pre veriacich obidvoch obradov.

Misie v dňoch od 2. – 10. mája 2009 viedli dvaja gréckokatolícki redemptoristi, o. Milan zo Starej Ľubovne a o. Atanáz z Michaloviec. Dopoludňajšie modlitebné stretnutia boli striedavo vedené v oboch obradoch, preto sa veriaci okrem molebenov či akatistov modlili aj litánie. Podobne aj večerná eucharistia bola slávená vo východnom, a niekoľko dní aj západnom, obrade. Na tradičných misijných stretnutiach pre jednotlivé stavy (muži, ženy, deti, mládež) a počas misijných kázní všetci prítomní si mohli nielen obnoviť základné vedomosti o pravdách viery, ale mohli si tiež položiť dôležitú otázku, či ich život zodpovedá kresťanskému povolaniu. Pekným momentom bola aj krížová cesta po obci, obnova krstných a manželských sľubov, ale aj eucharistická pobožnosť zakončená požehnaním.

no images were found

Občas to v cirkevných spoločenstvách škrípe, keď sú v jednej obci katolíci dvoch obradov alebo veriaci patriaci do rôznych Cirkví. Veriaci v Suchej Doline aj počas svätých misií boli veľmi pekným príkladom, ako sa to dá skĺbiť k vzájomnej spokojnosti. Tieto misie môžu byť príkladom aj pre iné farnosti, aby sme neboli jeden Pavlov, druhý Apollov, ďalší Kéfasov, ale predovšetkým aby sme všetci žili vo vedomí, že sme Kristovi.

daatma

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
  • Myšlienky Sv. Alfonza Mária de Liguori

  • Odpustová slávnosť v Stropkove