Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/module.nextgen_gallery_display.php on line 142

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce

Modlitby pri relikviách bl. mučeníka D. M. Trčku – 25.6.2012

Spomienková slávnosť bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku sa konala v Bazilike minor Zoslania Svätého Ducha pri kláštore redemptoristov v Michalovciach. Ako každého 25. v mesiaci, aj 25. júna sa na nej zišli mnohí veriaci zo širokého okolia, aby ďakovali Bohu za dar života tohto mučeníka a pozývali ho do svojich modlitieb.

Modlitbu sv. ruženca viedol br. Peter a moleben s čítaním poďakovaní a prosieb o. igumen Jozef.

K prítomným sa počas svätej liturgie prihovoril o. Jaroslav Matoľák, protopresbyter zo Sabinova, ktorý bol zároveň aj hlavný celebrant. Koncelebrovali s ním o. igumen Jozef, o. Atanáz, michalovský kaplán o. Matúš Marcin, slúžil diakon Rasťo a prisluhovali traja bohoslovci prešovského seminára.

V homílii o. protopresbyter zdôraznil, že pôsobí v meste, kde bol bl. mučeník Dominik Metod Trčka komunistickým režimom zbavený pozemskej slobody a vzatý do internácie. Vo väzení potom vydal svedectvo o Bohu, zomrel mučeníckou smrťou a získal nevädnúci veniec slávy. Mesiac máj je zasvätený Presvätej Bohorodičke a mesiac jún zasa Božskému Srdcu. Aj chrám v Sabinove, kde pôsobil bl. mučeník Dominik Metod Trčka, ale aj bl. mučeník vladyka Peter Pavol Gojdič, je zasvätený Božskému Srdcu. Vieme, že Božské Srdce máme vnímať nie ako telesný orgán, ale ako centrum lásky. Božiu lásku nachádzame všade okolo seba, ale na druhej strane náš ľudský jazyk to vie iba ťažko vyjadriť. Celá Biblia je svedectvom toho, ako Boh miluje človeka. Dnes sa síce veľa hovorí o láske, ale či to je naozaj láska? Je dôležité rozlišovať medzi láskou a egoizmom, medzi toleranciou a nezáujmom. Láska sa chce dávať, nie iba brať. V prepustení v molebene ku Božskému Srdcu sa modlíme, že Kristus, náš pravý Boh, pre našu spásu dovolil na Kríži kopijou prebodnúť svoj bok, aby nám do krajnosti prejavil svoju lásku. Čo by sme my chceli dať Bohu? Čo mu môžeme dať, čo by zväčšilo Jeho slávu? A predsa Boh nám dovoľuje nazývať ho „Otče náš“. Naši mučeníci dali prednosť práve Božej láske. Nestačila iba pevná povaha. Mali skúsenosť s Božou láskou, ktorú nemožno poraziť, preto aj oni odolali pokušeniam. Prosím bl. Dominika Metoda, aby sme videli to, čo videl aj on, a aby sme všetci boli raz blažení v nebi.

no images were found

(fotografie: Galéria-Kláštor Michalovce-Modlitby pri relikviách bl. mučeníka D.M. Trčku – 33 fotografií)

Modlitbu príhovoru za uzdravenie a pomazanie posväteným olejom viedol o. Atanáz.

Ďakujeme za krásny spev Chrámovému zboru sv. Jozefa, ktorý sídli v Kláštore redemptoristov v Michalovciach.

Spomienková slávnosť ku cti bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku sa uskutoční aj 25. júla, s tradičným programom, a už dnes Vás na ňu pozývame.

daatma

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Myšlienky sv. Alfonza