Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Pápež František vymenoval kardinála Josepha Tobina CSsR za člena kongregácie, ktorá pomáha menovať biskupov

Pápež František vymenoval 4. marca kardinála Josepha W. Tobina z Newarku v New Jersey za člena Kongregácie pre biskupov, úradu, ktorý radí pápežovi pri nominácii biskupov na celom svete.

Kardinál Tobin je redemptorista, ktorý slúžil v Ríme ako generálny predstavený Kongregácie a tiež ako sekretár Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Do USA sa vrátil v roku 2012 ako arcibiskup v Indianapolise, než ho František v roku 2016 vymenoval za kardinála a arcibiskupa v Newarku. Tobin sa s bývalým argentínskym kardinálom Jorge Bergogliom, dnes pápežom Františkom, pozná minimálne od roku 2005, keď obaja počas synody o Eucharistii slúžili spolu v tej istej diskusnej skupine.

Kardinál Tobin (68) zastáva miesto, ktoré zostalo neobsadené po americkom kardinálovi Donaldovi W. Wuerlovi, washingtonskom emeritnom arcibiskupovi. Ten sa v novembri dožil 80 rokov a automaticky odstúpil zo svojho úradu.

Prefektom Kongregácie pre biskupov je kanadský kardinál Marc Ouellet. Nunciovia alebo veľvyslanci Svätej stolice na celom svete najprv hľadajú kňazov vhodných zastávať úrad biskupa a ich mená následne odovzdávajú Kongregácii. Členovia Kongregácie preskúmajú biografie potenciálnych kandidátov, pripomienky a odporúčania zozbierané nunciami pred vydaním ich vlastných odporúčaní pápežovi.

Kongregácia tiež radí pápežovi pri zakladaní nových diecéz alebo pri konsolidácii starých; radí biskupským konferenciám pri ich práci; koordinuje spoločné aktivity vojenských ordinárov po celom svete a organizuje návštevy “ad limina”, kde biskupi pravidelne podávajú Vatikánu správy o stave svojich diecéz. 

Úlohou Kongregácie je podporovať prácu biskupov v ich diecézach, čo sa pravidelne uskutočňuje na základe kontroly vypracovaných správ pripravených v súvislosti s návštevami „ad limina“. Je však tiež zodpovedná za organizovanie apoštolských vizitácií diecéz, kde vznikli napätia alebo kontroverzie.

Zdroj: Redemptoristi Bratislava-Praha

Preklad: Scala News – Mediálny tím redemptoristov

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email