Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Pápeža Františka v Iraku privíta aj redemptorista arcibiskup Mons. Bashar Warda

Chaldejský katolícky arcibiskup Erbilu Mons. Bashar Warda CSsR je presvedčený, že úcta irackého ľudu ku kresťanskej komunite, ktorá bola v priebehu rokov zdecimovaná vojnami, terorizmom a prenasledovaním, v súvislosti s pápežovou návštevou Iraku vzrastie. Mottom návštevy je „Všetci ste bratia“.

„Úcta irackých obyvateľov k tejto komunite vzrastie. Ľudia v Iraku o nás vedia len málo. Dúfame, že si uvedomia, že nie sme hosťami, ale pôvodnými obyvateľmi krajiny,“ uviedol Mons. Warda. Hoci v roku 2003 malo kresťanské spoločenstvo v Iraku 1,5 milióna veriacich, dnes je ich menej ako 500 tisíc.

V nedeľu 7. marca potom pápež František odletí do Erbilu, kde ho privítajú náboženskí a občianski predstavitelia autonómnej oblasti irackého Kurdistan. Potom sa v Mosule zúčastní na modlitbe za obete vojny v Hosh al-Bieaa, bude pokračovať v Qaraqosh návštevou miestnej kresťanskej komunity a modlitbou Anjel Pána. Popoludní sa vráti do Erbilu, kde bude celebrovať omšu na štadióne.

Arcibiskup Warda sa netají ťažkosťami návštevy, a to tak z hľadiska bezpečnosti, ako aj z hľadiska pandémie Covid-19. Orgány kurdského regiónu však podľa jeho slov „riešia pápežovu bezpečnosť veľmi vážne, a to prostredníctvom 10 000 bezpečnostných pracovníkov,“ ubezpečil. A na veľkú omšu na štadióne v Erbile „sme poskytli iba 10 000 lístkov, hoci sa do nich zmestí 30 000 ľudí“.

„Niektorí fundamentalistickí duchovní zastávajú na sociálnych médiách nepriateľský postoj k pápežovej ceste,“ pripustil Warda, ale iracká mládež má o Františkovi inú predstavu, pretože „si všimli, ako často a ako súcitne pápež hovoril o situácii v Sýrii a Iraku.“

Zdroj: Redemptoristi Bratislava-Praha, Scala News, preklad Mediálny tím redemptoristov

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email