Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Práve prebieha III. fáza generálnej kapituly redemptoristov

V utorok 12. septembra, sa v poľskom Tuchowe začala III. fáza XXVI. generálnej kapituly Konferencie európskych redemptoristov. Za našu viceprovinciu Michalovce, sú prítomní o. Jaroslav Štelbaský CSsR a o. Miroslav Bujdoš CSsR. Počas nej, ako pripomenul generálny predstavený o. Rogerio Gomes, sme povolaní realizovať rozhodnutia prijaté v kanonickej fáze generálnej kapituly. 

V úvodnom príhovore sa o. Generál prihovoril zhromaždeniu a povzbudil všetkých k väčšej dostupnosti a bratskej spolupatričnosti. Zároveň nás povzbudil, aby sme sa zamysleli nad dverami, ktoré sme – ako Kongregácia – zavreli; nad múrmi, ktoré sme povolaní zbúrať, a nad obavami, ktoré bránia životu a tvorivosti v našich jednotkách. Zároveň nám pripomenul našu misijnú podstatu ako kongregácie a témy,
ktoré boli rozpracované v predchádzajúcej fáze kapitoly: identita, poslanie, formácia, komunitný život a vedenie. 

Potom nás vyzval k modlitbe meditáciou zameranou na „nádej“ v štyroch aspektoch: teologickom, antropologickom, vo svete a v Kongregácii. Aký zmysel má byť dnes redemptoristami, ak nebudeme žiť v kľúči nádeje? Budeme schopní odovzdávať charizmu, ktorú sme dostali ako pozvanie Ducha? Budeme ochotní prijímať evanjeliové a riskantné rozhodnutia? To boli niektoré z otázok, s ktorými nás konfrontoval pred časom meditácie. 

Popoludní sme začali kapitulnú fázu, ktorú formálne otvoril otec Generál. Okrem prezentácií stanovených úradov boli rozdelené aj pracovné skupiny na tieto dni. V poslednej časti koordinátor konferencie o. Johannes Römelt predstavil doterajší priebeh kapituly a hlavné výzvy, ktorým ako redemptoristi v Európe čelíme: reakcia na sekulárnu kultúru, nedostatok povolaní, solidarita s ostatnými jednotkami, komunitný život, spoločné poslanie, formácia…

Na záver o. Ihor Kolisnyk, vokál Ľvovskej provincie, vysvetlil situáciu na Ukrajine v tomto období a poďakoval všetkým jednotkám a generálnemu predstavenému za solidaritu s ukrajinským ľudom. Deň sa skončil srdečným potleskom na znak podpory a úcty všetkým redemptoristom, ktorí uprostred tejto vojny pokračujú v práci za dôstojnosť a mier.

Autor: Francisco Javier Caballero, CSsR

III. fáza generálnej kapituly redemptoristov

Obrázok 1 z 6

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email