Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

PRED 55 ROKMI POČAS DRUHÉHO VATIKÁNSKEHO KONCILU BOLA SLÁVENÁ GRÉCKOKATOLÍCKA LITURGIA

 V nedeľu 6. decembra uplynulo 55 rokov od historickej udalosti. Práve na sviatok sv. Mikuláša, 6. decembra 1965, prakticky pred koncom štvrtého zasadania Druhého vatikánskeho koncilu, slávil gréckokatolícky biskup z Pittsburghu, vladyka Nicholas T. Elko (1909-1991), gréckokatolícku liturgiu v bazilike sv. Petra v Ríme. Táto liturgia bola v mnohom výnimočná.

Ako vieme, jedným z prínosov Druhého vatikánskeho koncilu je aj bohoslužba v reči ľudu. Že je to pastoračne potrebné vedeli aj naši gréckokatolíci v USA. Už v roku 1955 na pamätnej púti u sestier baziliánok v Uniontown v Pennsylvánii slávil gréckokatolícku liturgiu po anglicky známy kazateľ, biskup Fulton J. Sheen, a to za účasti približne 100 000 pútnikov.

19. novembra 1965 slávil v bazilike sv. Petra gréckokatolícku liturgiu po maďarsky vladyka Miklós Dudás OSBM (1902-1972), ktorý v roku 1944 vysvätil na vladyku blaženého Teodora Romžu.

A tak aj „mikulášska liturgia“ v Ríme v roku 1965 bola demonštráciou liturgie v reči ľudu. Prostopínije (spôsob liturgického spevu) tu štvorhlasne spievali po anglicky zboristi z pápežského kolégia Russikum. Dirigoval otec Ludwig Pichler SJ (1915-2017). Evanjelium na liturgii niesol arcibiskup z kanadského Vancouveru, Martin Michael Johnson (1899-1975).

Okrem vladyku Elka, ktorého rodičia ako vieme pochádzali zo zemplínskych obcí Čerhov a Nižný Žipov, boli kňazmi na liturgii Paul Graycar a vtedy ešte mladý Robert Taft SJ (1932-2018). Diakonovali John Repasky a David M. Petras (1941). Asistenciu tvorili Edward Semko a Andrew Mayernik. Už od päťdesiatych rokov na Russikum prichádzali z USA benediktíni, ktorých neskoršie doplnili bohoslovci amerických gréckokatolíckych biskupstiev.

V plnosti v tejto podobe nezaznela táto harmonizovaná (štvorhlasná zborová) liturgia po anglicky od tohto slávenia. Niektoré jej časti však prebrali viaceré anglické farnosti do svojho hudobného repertoáru. Za objavenie a digitalizáciu časti nahrávky tejto liturgie patrí veľké poďakovanie diakonovi Dr. Danielovi Galadzovi.

Liturgia v jazyku ľudu je veľkým darom pre všetkých, a my sme radi, že aj naše ľúbezné prostopínije zaznelo na slávu Boha pred zrakom celej cirkvi aj pri sviatku sv. Mikuláša v roku 1965.

 

Zdroj: TSKE 

Foto: otec David M. Petras a diakon Dr. Daniel Galadza

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email