Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Prezentácia publikácie k procesu A. A. Machalka a spol.

Dňa 3. novembra 2009 o 17 hodine sa v katedrálnom Chráme Povýšenia vznešeného a životodarného kríža na Ulici 29. augusta 7 v Bratislave uskutočnila prezentácia knihy redemptoristu Daniela Atanáza Mandzáka „Dokumenty k procesu s Augustinom A. Machalkom a spoločníkmi“.

Svätú liturgiu slávil bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák. Koncelebrovali želivský opat premonštrátov Bronislav Ignác Kramár O.Praem., zástupca protoigumena michalovskej viceprovincie redemptoristov o. Jozef Jurčenko,  bratislavský protopresbyter a farár v Petržalke o. Ľudovít Matejovič, farár farnosti Povýšenia vznešeného a životodarného kríža o. Rasťo Čižik, o. Stanislav Diheneščík a redemptorista o. Atanáz Mandzák. Na liturgii slúžil aj rímskokatolícky diakon premonštrát zo Želiva. Vladyka Peter v kázni hovoril o modlitbe.

Po sv. liturgii bola prezentácia knihy „Dokumenty k procesu s Augustinom A. Machalkom a spoločníkmi“. Najprv všetkých prítomných privítal vladyka Peter. V príhovore zdôraznil, že je potrebné pamätať na udalosti z našej histórie, na prenasledovaných a ich katov, a toto všetko vkladať do modlitby. Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský vyjadril uspokojenie a radosť z toho, že v Edícii dokumenty vychádza tretia kniha zameraná na politické procesy. Po ňom sa prítomným prihovoril autor knihy Atanáz Mandzák, gréckokatolícky redemptorista z michalovského kláštora. V krátkosti predstavil ako vznikala prezentovaná publikácia a čo je jej obsahom. Nakoniec v krátkom vystúpení želivský opat Bronislav Ignác Kramár O.Praem. pripomenul utrpenie mnohých rehoľníkov a kňazov, ktorí boli internovaní a väznení pre vieru aj v kláštore v Želive. Prezentácia publikácie pokračovala neformálnym stretnutím a rozhovorom s autorom v priestoroch farského úradu.

redemptoristi

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email