Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/Display/DisplayManager.php on line 79

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Relikvie sv. Cyrila v Chráme redemptoristov v Michalovciach

Fatimská sobota vo februári je vždy špeciálna, pretože je to zároveň aj stretnutie rehoľníkov. Dnešná slávnosť (4. februára 2012) bola ešte výnimočnejšia, keďže v Košickej eparchii pri príležitosti duchovnej prípravy na oslavy 1150. výročia príchodu našich vierozvestcov na územie Veľkej Moravy začínajú práve dnes putovať relikvie sv. Konštantína – Cyrila. V chráme redemptoristov budú do pondelka, potom budú prenesené do Topoľan.
Fatimská sobota sa začala o 8.30 hod. sv. ružencom, ktorý viedli sestry služobnice. O 9 hod. nasledovala modlitba tretieho času a potom o. Polykarp Jacoš ČSVV vystúpil s prednáškou na tému: „Povolanie k zasvätenému životu.“ Pripomenul, že zasvätený život je mimoriadne vzácny dar od Boha pre dobro a svätosť cirkvi, ale aj pre svet. V biblickom podobenstve o bohatom mladíkovi je príklad neprijatia povolania. Dnes už blahoslavený vladyka Pavol Gojdič je naopak príkladom, ako prijať a rozvinúť dar povolania. Nielen sám sa rozhodol slúžiť Bohu takýmto spôsobom, ale našiel podporu aj v rodičoch, čo je aj dnes veľmi dôležité.
Procesia kňazov na čele s vladykom Milanom priniesla do chrámu relikvie sv. Konštantína – Cyrila, apoštola Slovanov a spolupatróna Európy. Vladyka v príhovore zdôraznil, že prežívame historickú udalosť, pretože chrám redemptoristov v Michalovciach navštívil svätý Konštantín – Cyril v relikviách. Počas dvoch mesiacov, kedy budú jeho relikvie putovať košickou eparchiou, chce obnovovať svoju misiu, ktorú začal v roku 863 na Veľkej Morave. Keď vstúpil do kláštora v Ríme, nechcel tým vyjadriť, že rehoľný život je rezignáciou na svet, ale chcel načerpať a znásobiť duchovnú silu. Aj svätá Terezka nikdy neodišla z kláštora a predsa sa modlila za misie na celom svete a na jej príhovor sa aj dnes dejú zázraky. Svätí Cyril a Metod sú spolupatrónmi celej Európy, ale aj našej košickej eparchie. Modliac sa pred relikviami sv. Cyrila, aj my môžeme získať mnoho milostí a Božieho svetla.

neboli nájdené žiadne obrázky

(fotografie: Galéria-Kláštor Michalovce-Fatimská sobota a relikvie sv. Cyrila – 49 fotografií)

Po archijerejskej sv. liturgii nasledovala tradičná modlitba k Presvätej Bohorodičke a bl. mučeníkovi Dominikovi Metodovi Trčkovi.
Napriek veľmi nepriaznivému počasiu aj dnes prišli na spoločnú modlitbu mnohí veriaci zo širokého okolia. Slávnosť obohatil spevom chrámový zbor sv. Jozefa.
Popoludní v kláštore redemptoristov sa prítomným rehoľníkom krátko prihovoril vladyka Milan. Po ňom mal prednášku redemptorista o. Metod Lukačik, ktorý hovoril o „abecede rehoľného života“. Stretnutie bolo zakončené pred relikviami sv. Konštantína – Cyrila molebenom ku svätým Cyrilovi a Metodovi.

neboli nájdené žiadne obrázky

(fotografie: Galéria-Kláštor Michalovce-Stretnutie rehoľníkov – 16 fotografií)

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email