Warning: Undefined array key 0 in /data/1/0/103352d8-0c9f-4ddf-afbc-a671fc3ed576/misionar.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/Display/DisplayManager.php on line 79

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

Sympózium o o. J. I. Mastiliakovi

Dňa 26. októbra 2009 sa na pôde GTF PU v Prešove uskutočnilo sympózium „Známy neznámy. Život a dielo redemptoristu Jána Ivana Mastiliaka“. Organizátormi podujatia bola Katedra historických vied GTF PU v Prešove a Michalovská viceprovincia redemptoristov so sídlom v Michalovciach.

Sympózium otvoril prof. Peter Šturák, dekan GTF PU. Po ňom zhromaždených pozdravili prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ a zástupca protoigumena mchalovskej viceprovincie Jozef Jurčenko CSsR.

Prvú prednášku mal redemptorista Daniel Atanáz Mandzák. Po stručnom vymenovaní životopisných údajov poukázal na osobu o. Jána Ivana Mastiliaka ako študenta a profesora. Po ňom vystúpil Peter Borza, odborný asistent na katedre historických vied GTF PU. Vo svojej prednáške priblížil život kresťanov v komunistickom Československu. Po týchto vystúpeniach sa v rámci vyhlásenej diskusie ujal slova prešovský arcibiskup Ján, ktorý sa podelil s prítomnými o niekoľko vlastných skúseností s o. Ivanom Mastiliakom. Po prestávke bol prečítaný list emeritného biskupa Jána Hirku, ktorý o. Mastiliaka dobre poznal. Potom nasledovali tri svedectvá. Najprv vystúpil o. František Fedor, ktorý spomínal na časy, keď tajne študoval u o. Mastiliaka. Po ňom sa ujala slova rehoľná sestra Beata Cecília Brajerová SDR, ktorá o. Mastiliaka poznala veľmi dobre, keďže v rokoch 1968-1989 býval v ich rodine. Ako tretí vydal svedectvo Pavel Štofej, ktorý o. Mastiliaka poznal ako lekár a zároveň aj ako priateľ.

neboli nájdené žiadne obrázky

V diskusii ktorá nasledovala príbuzní o. Mastiliaka hovorili o jeho rodine. Z radov prítomných zazneli aj výzvy, aby sa započal kanonizačný proces.

V aule boli prítomní okrem prednášajúcich, svedkov a čestných hostí, aj kňazi, bohoslovci, rehoľné sestry, poslucháči GTF PU a ďalší laici. Je dobre, že táto spomienka na redemptoristu Jána Ivana Mastiliaka sa uskutočnila práve v prebiehajúcom roku kňazov, pretože tento rehoľný kňaz nielen veľa urobil pre miestnu Cirkev, ale aj dnes môže byť svojim životom a dielom veľmi inšpiratívnym príkladom.

redemptoristi

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email