Prvým zasadnutím, ktoré sa konalo 4. októbra 2023, sa oficiálne otvorila synoda nesúca názov „Za synodálnu Cirkev“, ktorá potrvá do 29. októbra 2023.
„Synoda o synodalite“
Božia cirkev sa zvoláva na synodu. Touto výzvou pápež František vyzýva celú Cirkev, aby posilnila synodalitu: rozhodujúcu otázku pre život a poslanie Cirkvi.
Čo je to synoda?
Synoda je náboženské stretnutie alebo zhromaždenie, na ktorom majú biskupi zhromaždení so Svätým Otcom príležitosť vzájomne si vymieňať informácie a skúsenosti, so spoločným cieľom hľadať pastoračné riešenia, ktoré majú univerzálnu platnosť a aplikáciu.
Novinka tejto synody 2023
Katolícka cirkev začala 9. októbra 2021 zámerný proces vzájomného počúvania, ktorý trval dva roky a zapojil Boží ľud do cesty spoločenstva, účasti a misie.
Cieľom tohto synodálneho procesu nie je len séria cvičení, ktoré začínajú a končia, ale cesta autentického rastu smerom k spoločenstvu a poslaniu, ktoré Boh volá Cirkev žiť v treťom tisícročí.
Synodalita je nový pojem, ktorý vyjadruje identitu Cirkvi ako Božieho ľudu na ceste, na púti do Kráľovstva; zdôrazňuje spoločnú dôstojnosť všetkých kresťanov a potvrdzuje ich spoluzodpovednosť v evanjelizačnom poslaní.
Čo táto udalosť znamená v živote Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa?
Odpoveď čerpáme z príspevku a svedectva niektorých spolubratov, ktorí nám najlepšie ukazujú „synodálny proces“ v týchto časoch, v ktorých žijeme záväzok vyjadriť svetu našu identitu misionárov nádeje po stopách Vykupiteľa.
Kardinál Tobin: „Synodalita je nástrojom pápeža Františka na zmenu Cirkvi“ (6. mája 2021 )
Kardinál Tobin na konferencii označil návrh pápeža Františka na synodalitu za prostriedok, prostredníctvom ktorého dúfa, že otvorí túto novú pozornosť potrebe milosrdenstva a načúvaniu sérii hlasov v Cirkvi, konštatujúc, že je to „model Cirkvi, ktorý od nás Pán očakáva v týchto tisícročiach a čo si bude vyžadovať zmeny v spôsobe, akým robíme a sme Cirkvou.“
Čerpajúc z vlastnej skúsenosti z účasti na piatich synodách ako bývalý generálny predstavený Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, troch za pápeža Jána Pavla II. a dvoch za pápeža Benedikta XVI., Tobin povedal, že František „nastavuje motor“ pre Biskupskú synodu, organizáciu, ktorú založil pápež Pavol VI.
Kardinál poznamenal, že synodalita je často nepochopeným „sloganom tohto pápežstva“. Tobin povedal, že cesta musí byť vedená Cirkvou, ktorá je ochotná kráčať spoločne, uznávajúc dôležitosť obrátenia a úlohu, ktorú v tomto procese zohráva milosrdenstvo.
Redemptorista v teologickej komisii synodality
V októbri 2021 generálny sekretár Biskupskej synody kardinál Mario Grech vymenoval 25-člennú teologickú komisiu na pomoc v tomto synodálnom procese, ktorý vyvrcholí biskupskou synodou v Ríme v októbri 2023. Medzi tromi teológmi, ktorí boli vymenovaní do tejto komisie, je redemptoristický otec Srí Lanky, Vimal Tirimanna CSsR.
9. augusta 2022 otec Vimal predniesol inauguračnú prednášku na inaugurácii akademického roka Holy Trinity College v Harare o súčasnom procese synodality v Cirkvi v Zimbabwe, kde naši študenti teológie dokončujú svoje vzdelanie.
Kľúčom k intervencii otca Vimala bola myšlienka, že synodálna cesta nechce na nikoho zabudnúť, pretože všetci sú povolaní kráčať spoločne smerom k životu svätosti. Pápež František povzbudzuje Cirkev smerom k vízii Druhého vatikánskeho koncilu, na ktorom sa Cirkev definuje ako Boží ľud, ktorý kráča spolu a načúva Duchu Svätému.
Okrem toho synodálna cesta ponúka väčšiu účasť laikov na činnosti Cirkvi. Otec Vimal hovoril o potrebe byť pozorní na znamenia čias a pripomínať si naše povolanie. Zdôraznil, že pandémia COVID-19 nás naučila veľa lekcií. Zdôraznil tiež, že ako redemptoristi niekedy strácame zo zreteľa cestu, po ktorej musíme kráčať (nasledovať Krista Vykupiteľa so srdcom plným radosti a vždy pripravení prijať výzvy). Čítanie, identifikácia a správna interpretácia znamení čias je to, čo definuje ako pravého redemptoristu.
Je to synodálny proces, ktorý nás pozýva prehodnotiť život a poslanie.
Synodálny proces, ktorý sa obmedzuje na nariekanie nad všetkým, čo sa stratilo alebo sa stráca v cirkevnom živote a v cirkevnej praxi, nielenže nestačí, ale nie je ani autenticky evanjeliový. Mal by to byť proces, ktorého cieľom je premeniť kresťanského ducha a životný štýl, jeho inšpirácie a cirkevné štruktúry na všetkých úrovniach života cirkví.
Ak je synodálny proces skutočne zameraný na to, aby vyzdvihol najpravejšie evanjeliové sily Cirkvi, ktorá prichádza s ohlasovaním evanjelia v službe uskutočňovania Kráľovstva, nemôže využívať len staré mechanizmy a štruktúry, ako staré vínne kože, je potrebná skutočná novosť, skok v osobných, štrukturálnych a systémových postojoch a konfiguráciách.
Synodálny proces nás pozýva prehodnotiť život a poslanie. V našom prípade morálna teológia, ktorá s múdrosťou a prorockým duchom počúva a starostlivo sa zaoberá starosťami a otázkami našej doby. Morálna teológia, ktorá uprednostňuje interdisciplinárne a transdisciplinárne konfigurácie, kultivujúc umenie neustáleho rozlišovania v službe zrelosti a oslobodenia svedomia. Morálna teológia koncipovaná z existenciálnych periférií, viac z prvkov ako z falošných cenných papierov. (Antonio Gerardo Fidalgo, CSsR)
Živá synodalita s redemptoristickou charizmou
„Dnes začíname tretiu fázu generálnej kapituly, redemptoristický spôsob slávenia synodality v našej Kongregácii.“ to sú prvé slová posolstva generálneho predstaveného o. Rogéria Gomesa v jeho úvodnom posolstve a meditácii pre tretiu etapu XXVI. generálnej kapituly v Poľsku pred niekoľkými dňami (15. septembra 2023).
Sme misionármi nádeje po stopách Vykupiteľa. S touto nádejou slávením týchto Turíc uvedieme do praxe rozhodnutia XXVI. generálnej kapituly. Nebojíme sa. Máme pokojné srdce, otvorené dialógu, spoločne hľadajúc dobro evanjelizačnej reality Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, pripravujúc sa na 300 rokov jej dejín.
Buďte misionármi nádeje tým, že budete kráčať po stopách Vykupiteľa. Pripomína nám našu podstatu. Sme misionári. Sme apoštolskí muži. Žijeme v spoločnej jednote, tvoríme jediné misionárske telo prostredníctvom nášho náboženského povolania a sme spolupracovníkmi, spoločníkmi a služobníkmi Ježiša Krista v diele vykúpenia. Sme silní vo viere, radostní v nádeji, horliví v láske, zapálení horlivosťou, pokorní a vždy oddaní modlitbe. Sme autentickými učeníkmi svätého Alfonza, s radosťou nasledujeme Krista Vykupiteľa, zúčastňujeme sa na jeho službe, ohlasujeme s jednoduchosťou života a jazykom a s neustálou disponibilitou pre tie najťažšie veci, aby sme ľuďom priniesli hojné vykúpenie. (Fr. Rogério Gomes, CSsR)
Vatikánsky sekretariát pre synody zverejnil 7. júla 2023 kompletný zoznam mien účastníkov synody o synodalite. Je zaujímavé poznamenať, že medzi účastníkmi sú traja redemptoristi, a to:
- Jeho Eminencia Najctihodnejší kardinál Joseph William TOBIN, C.SS.R., arcibiskup Newarku (Spojené štáty americké).
- Jeho Excelencia najctihodnejší otec biskup Bohdan DZYURAKH, C.SS.R., apoštolský eparcha Nemecka a Škandinávie a titulárny biskup Vagady.
- Otec Vimal Tirimanna, CSsR, profesor morálnej teológie v Ríme a na Srí Lanke.
Zdroj a viac: Redemptoristi vo svete