Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

REDEMPTORISTI
Viceprovincia
Michalovce.

V PRAŽSKOM EXARCHÁTE OSLÁVILI BLAŽENÉHO HIEROMUČENÍKA DOMINIKA METODA TRČKU CSSR

V pražskom chráme Matky ustavičnej pomoci a svätého Kajetána na Malej Strane bola v utorok 25. augusta slávnosť pri príležitosti sviatku blahoslaveného mučeníka Dominika Metoda Trčku. Tento rok si pripomíname 110. výročie jeho kňazskej vysviacky a primícií práve v tomto chráme. Organizátorom slávnosti bolo Veľkoprepošstvo vojenského a špitálskeho rádu svätého Lazara Jeruzalemského v Čechách v spolupráci s Pražským gréckokatolíckym exarchátom.

Blahoslavený Dominik Metod Trčka CSsR (1886-1959) sa narodil vo Frýdlante nad Ostravicí do mnohopočetnej rodiny. V roku 1902 vstúpil do Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa – k redemptoristom, kde v roku 1904 zložil prvé sľuby. Počas „barbarskej noci“ bol v apríli 1950 internovaný. Bol odsúdený a prebýval vo viacerých väzniciach. Za spievanie vianočnej koledy bol poslaný na samotku, ktorá podlomila jeho chatrné zdravie natoľko, že zomrel vo väznici v Leopoldove v marci 1959. Za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Ján Pavol II v roku 2001 v Ríme.

V súvislosti s oslavou blaženého Metoda je dobré pripomenúť si i každoročnú púť k nemu, ktorá sa uskutoční aj tento rok, v sobotu 29.augusta, a na ktorú aj týmto chceme pozvať záujemcov. Začiatok pešej púte je v Nižnom Hrabovci o 6.15 v sobotu ráno a predpokladaný príchod do baziliky je okolo 17:00.

Celú tlačovú správu o tejto slávnosti si môžete prečítať tu: https://grkatke.sk/aktualita/2020-08-26-203907-v-prazskom-exarchate-oslavili-blazeneho-hieromucenika-dominika-metoda-trcku-cssr

 

Zdroj: TSKE (informoval Daniel Černý)

Zdieľanie článku

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email